Zabrzański Rower Miejski zostanie na dłużej

05.07.2018

Dobra wiadomość dla zabrzańskich rowerzystów! Miasto zdecydowało o kontynuowaniu projektu Zabrzańskiego Roweru Miejskiego aż do końca listopada. Jeszcze w lipcu w mieście pojawią się również dwie nowe stacje rowerowe.

Projekt pilotażowy miał się zakończyć na początku lipca. Miasto zdecydowało jednak o jego przedłużeniu i uruchomieniu nowych stacji. Powstaną one do końca lipca w pobliżu Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej oraz przy zabrzańskiej siedzibie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu – Rokitnicy. Wzrośnie również liczba rowerów – w sumie będzie ich 50.

Z myślą o rowerzystach podejmujemy w Zabrzu wiele działań. Już kilka lat temu wytyczony został prowadzący wokół miasta szlak rowery. Powstają kolejne ścieżki. Uruchomienie programu Zabrzański Rower Miejski jest kolejnym etapem tworzenia przyjaznych rozwiązań dla miłośników jazdy na rowerze” – mówi prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Cieszymy się, że coraz więcej miast po przeprowadzeniu udanych programów pilotażowych Nextbike Polska decyduje się na kontynuowanie współpracy z nami. Zabrze postanowiło nie czekać do przyszłego sezonu, tylko od razu wdrożyć większy system, który będzie działał do końca tegorocznego sezonu rowerowego. To dla nas wielka satysfakcja. W Metropolii funkcjonuje już siedem systemów rowerowych Nextbike Polska i mam nadzieję, że na tym się nie skończy” – mówi Robert Lech, prezes Nextbike Polska, operatora Zabrzańskiego Roweru Miejskiego.

System Zabrzańskiego Roweru Miejskiego od pierwszych dni cieszy się wielką popularnością. W ciągu dwóch miesięcy 32 rowery zostały wypożyczone ponad 3 000 razy a w systemie zarejestrowało się ponad 1 600 użytkowników. Najpopularniejsze trasy to przejażdżki między Placem dworcowym a Sztolnią Port i z powrotem, Placem dworcowym a GUIDO i z powrotem i między Sztolnią Królowa Luiza a Placem dworcowym.

Zabrzański Rower Miejski został uruchomiony 27 kwietnia. Składa się z czterech samoobsługowych stacji wypożyczeń: Sztolnia Port, Sztolnia Królowa Luiza, GUIDO i Plac Dworcowy oraz 32 rowerów, w tym 27 rowerów standardowych, 2 rowerów dziecięcych, 2 tandemów i roweru familijnego typu cargo. Jeszcze w lipcu zostaną uruchomione dwie nowe stacje, a system powiększy się o 18 rowerów.

Aby wypożyczyć rower, należy zarejestrować się na stronie ZabrzanskiRowerMiejski.pl i wpłacić 10 złotych opłaty inicjalnej, z której finansowane będą przyszłe wypożyczenia. Osoby, które posiadają już aktywne konto Nextbike założone w innym systemie, mogą z niego skorzystać również w Zabrzu.

Pierwsze 15 minut każdej przejażdżki jest bezpłatne. Za wypożyczenie nieprzekraczające godziny zapłacimy 1 zł, za drugą godzinę 2 zł, za trzecią 3 zł, a za czwartą i każdą następną po 4 zł.

Z Zabrzańskich Rowerów Miejskich będzie można korzystać do końca listopada.